Browser wars

Една малка разработка за историята на браузърите заедно с колежката Стефка Вачева.

2

“Browser wars” е метафоричен термин, който се отнася до съревнованието за по-голям пазарен дял в сферата на уеб браузърите. Терминът е често използван да обозначи 2 специфични съперничества:

–          Конкуренцията между Microsoft Internet Exporer и Netscape Navigator, като IE заменя Netscape и става господстващ браузър до края на 90-те години

–          Ерозията на пазарния дял на Internet Explorer от 2003г. насам, причинена от съвременните и бързоразвиващи се браузъри като Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari и Opera.

Първата война – Internet Explorer срещу Netscape Navigator

4

Една от най-старите софтуерни войни, след създаването на Интернет е тази между различните браузъри. Един от първите браузъри е Nexus. Той е създаден през 1990 година. Три години по-късно се появява и първият му конкурент – Netscape.

Netscape бе създаден от Марк Андрейсън, съавтор на Mosaic, първия популярен интернет-браузър Mosaic (през 1992). Тогава Марк все още е бил студент. След дипломирането си създава корпорацията Netscape Communications и започва създаването на Netscape Navigator, чиято първа версия излиза през 1994 г. Домашните потребители са използвали програмата безплатно, докато корпоративните клиенти са плащали по $99. Браузърът бързо печели популярност и в средата на 90-те години е бил инсталиран на повечето компютри с достъп до Интернет. Netscape изключително бързо успява да завладее пазара, заемайки в най-добрите си месеци над 90% от потребителите.

За начало на “войната на браузърите” може да се смята 1995 г., когато Microsoft пуска Windows 95 с безплатния Internet Explorer 3.0. Две години по-късно, октомври 1997г., излиза четвъртата версия на IE с доста подобрения. Промотирането му в Сан Франциско било съпроводено с 10 футов символ “е” (логото на IE). На слeдващия ден, отивайки на работа програмистите от Netscape открили гигантското лого пред входа на офиса си, продружено от надпис „От екипа на IE… Обичаме ви”.  В отговор програмистите на Netscape съборили огромната буква „Е“ и поставили върху нея също толкова голям прототип на тяхното лого- динозавър, държащ в ръка надписа: “Netscape 72, Microsoft 18”, показващ разпределението на разарния дял между двете компании.

11

IE успява да се наложи, при това изключително бързо, благодарение на интеграцията му в Windows, който тогава е имал 90% дял на пазара на операционните системи. IE е абсолютно безплатен за всички потребители, дори за търговските корпорации, за разлика от Netscape.

Под натиска на своя конкурент Netscape започва да губи позиции.

През 1998 г. година, Netscape е придобита от America Online за 4,2 милиарда долара. Internet Explorer става новият доминиращ браузър, като достига връх от около 96% пазарен дял сред уеб браузърите през 2002 г., повече от колкото Netscape са постигали дори в своя пик.

Първата война завършва с браузъра Internet Explorer, който остава без сериозна конкуренция за пазарен дял. Това слага край на бързото развитие на иновациите в уеб браузърите. До 2006 г. е имало само една нова версия на Internet Explorer, от пускането на версия 6.0 през 2001 година. Internet Explorer 6.0 Service Pack 1 е разработена като част от Windows XP SP1, и е интегрирана в Windows Server 2003. Допълнителни подобрения към направени към Internet Explorer в Windows XP SP2 (издаден през 2004 г.), включително блокирането на изскачащи прозорци и по-добри настройки за сигурност срещу инсталирането на ActiveX контроли.

Втората война – ерата на новите браузъри

12

Загивайки, Netscape Communications публикува изходните кодове на програмата, което положи началото на развитието на такива проекти като Mozilla Suite и Firefox.

През 1998 Netscape създава организация, която по-късно се превръща в Mozilla Foundation, а самата Mozilla Firefox 1.0 се появява през 2004.

След като “поражението” на Navigator от Internet Explorer, Netscape отворя кода на браузъра си, и го възлага на новосформираната фондация с нестопанска цел Mozilla Foundation – проект за създаване на наследник на Netscape. В продължение на няколко години се разработва нов браузър. Той е носил името Phoenix, но поради проблеми, свързани с търговските марки, името е променено, първо на Firebird, после на Firefox. Този браузър се превръща в основен фокус на усилията за развитие на Mozilla Foundation и Mozilla Firefox 1.0 е пуснат на 9 ноември, 2004. Оттогава той продължава да печели все по-голям дял на пазара на браузърите, до своя връх през 2010 г., след което е останал изключително стабилен.

През 2003 г. Microsoft обявява, че Internet Explorer 6 Service Pack 1 ще бъде последната самостоятелна  версия на техния браузър. Бъдещите подобрения ще бъдат зависими от Windows Vista, която включва нови инструменти като WPF и XAML, давайки възможност на разработчиците да изграждат обширни уеб приложения.

В отговор на това, през април 2004 г., Mozilla Foundation и Opera Software се присъединява към усилията за разработване на нови отворени технологични стандарти, които добавят повече възможности, оставайки съвместими със съществуващите технологии. Браузърът Opera се появява още през 1996, но така и не успява да събере много потребители – характерното при него е, че ползвателите му са малко, но в повечето случаи остават лоялни.

Opera дълго време е бил от малъките играчи във войната на браузърърите, известен с въвеждането на иновативни функции като табове и жестове на мишката, както и с това,че е най-лекият, но богат на функции браузър. Той обаче е бил платен, което възпрепятства приемането му в сравнение със свободните си съперници до 2005 г., когато браузърът става безплатен. На 20 юни 2006 г., Opera Software пуска Opera 9, където са включени интегрирани четец на кода и BitTorrent клиент.

Microsoft пуска Internet Explorer 7 на 18 октомври, 2006. Седма версия на Internet Explorer показва намерението на Microsoft да не отстъпва във функционално отношение на своите далеч по-малки конкуренти. Тя включва табове, search bar, фишинг филтър и подобрена поддръжка за уеб стандартите – всички елементи, вече познати на Opera и Firefox потребителите, както и новата характеристика “преглед преди печат” (“print-preview”), която помества страницата във формат на хартиен лист. В допълнение, софтуерът на Microsoft позволява изтриване с един клик на историята на сърфирането. Microsoft разпространяват Internet Explorer 7 като update (windows update) с висок приоритет за т.нар. genuine(истинските) потребителите на Windows. Aнализ на пазарния дял показва бавното усвояване на Internet Explorer 7 и Microsoft решава да направи Internet Explorer 7 достъпен за всички потребители на Windows през октомври 2007 година. През следващите две години, Microsoft работи върху Internet Explorer 8, който е пуснат на 19 март, 2009 година. Новите характеристики включват: ускорители, подобрена защита на сигурността, режим на съвместимост за страници, предназначени за по-стари браузъри и подобрена поддръжка за различни уеб стандарти. Това е последната версия на Internet Explorer, която е реализирана за Windows XP.

На 24 октомври 2006 г., Mozilla пуска Mozilla Firefox 2.0. Тя включва способността да възстанови потребителската сесия с наскоро затворените страници, ако настъпи срив, фишинг филтър и проверка на правописа за текстовите полета. Mozilla пуска Firefox 3.0 на 17 юни 2008 г., с подобрения в производителността, както и други нови функции. Следва Firefox 3.5, пуснат на 30 юни 2009г., с повече подобрения на производителността, лесна интеграция на аудио и видео, и още повече функции за поверителност.

През това време Apple създва разновидности на технологийте с отворен код KHTML и KJs (2002г.). Те целят създаването на основа за по-лесна разработка, с по-изчистена структура и с по-малко програмен код(по-малко от 140 000 реда).  В резултат на това новата технология става известна като WebKit (бъдещият енджин на Google Chrome) и е включена в на браузъра Safari, който за първи път е реализиран с операционната система Mac OS X v10.3. На 13 юни 2003 г., Microsoft заявява, че прекратява поддръжката на IE на платформата Mac, а на 6 юни 2007 г., Apple пуска бета версия на Safari за Microsoft Windows.

На 28 декември 2007 г., Netscape обявяват, че поддръжката на Netscape Navigator ще бъде преустановена на 1 февруари 2008 г., като предлагат на своите потребители да преминат към Mozilla Firefox. Въпреки това, на 28 януари 2008 г., Netscape обявява, че поддръжката ще бъде удължена до 1-ви март 2008 г.

Google пуска своя браузър Chrome за Microsoft Windows на 11 декември 2008 г., като той използва същия енджин на Safari – WebKit, както и по-бърз JavaScript енджин – V8. Браузърът е пуснат във версия с отворен код за Windows, Mac OS X и Linux под името Chromium. Според Net Applications,  Chrome е спечелил 3,6% пазарен дял до октомври 2009г. След пускането на бета версия за Mac OS X и Linux, пазарният дял се е увеличава още по-бързо.

10

През декември 2009 г. и януари 2010 г, статистическите данни на StatCounter  показват, че Firefox 3.5 е най-популярният браузър, преминавайки Internet Explorer 7 и 8 с малка разлика. Това е първият път, когато глобална статистика съобщава, че друг браузър превишава пазарния дял на Internet Explorer, от  падането на Netscape Navigator. Този подвиг, наричан „детронирането“ на Microsoft и Internet Explorer, до голяма степен може да се дължи на факта, че Firefox идва в момент, когато IE 8 заменя IE 7 като доминираща версия на Internet Explorer. След по-малко от 2 месеца IE 8 се утвърждава като най-популярната версия на браузъра и запазва позицията си до март 2011. Трябва също да се отбележи, че други големи статистически агенции, като Net Applications, никога не са обявявали в докладите си друг браузър да има по-голям пазарен дял от IE. Въпреки това, Firefox 3.5 е обявена като третата най-популярна версия на браузъра между декември 2009 г. и февруари 2010 г. През април 2010 г. излезналият Firefox 3.6 задържа третата позиция, следвайки IE6 и IE8.

Третата война – борбата за HTML5

8

9

На 21 януари 2010 г., Mozilla пуска Firefox 3.6, който поддръжа нов тип теми,  което позволява на потребителите да променят външния вид на Firefox с едно кликване на мишката. Версия 3.6 подобрява JavaScript производителността, цялостното представяне на браузъра и намалява времето за стартиране. През октомври 2010 г., StatCounter съобщава, че Internet Explorer за първи път пада под 50% пазарен дял (49,87%). Също така, StatCounter съобщава, за първия спад в пазарния дял на Internet Explorer 8 през същия месец.

Google пуска Chrome 9 на 3 февруари 2011. Той включва: поддръжка за WebGL, Chrome Instant, и Chrome Web Store. Компанията, пуска още шест версии на Chrome през същата година, финиширайки с Chrome 16 на 15 декември 2011. Първата версия на Chrome за 2012 г. е Chrome 17, който е представен на 15 февруари.

Microsoft пуска Internet Explorer 9 на 14 март 2011. В него са включени преработен интерфейс, поддръжка за основните SVG функции, и частична поддръжка на HTML5 видео, наред с други нови възможности. Версията работи само на Windows Vista, Windows 7 или Windows Phone, което донякъде ограничава потреблението й. Компанията по-късно разработва четири предварителни версии на Internet Explorer 10. Последната версия в пакет с Windows 8 и е на разположение на потребителите от 29 февруари 2012 г. Стратегията на Google Chrome за често пускане на нови версии, принуждава Mozilla да направи същото за своя браузър Firefox. На 21 юни 2011 г. е пуснат Firefox 5.0 – първата бързо разработена версия, завършена едва шест седмици след предишната версия. Mozilla създава още четири целочислени версии до края на годината, завършвайки с Firefox 9 на 20 декември 2011.

В отговор на тревогите на потребителите, недоволни от бързите обновления на версиите, Mozilla Firefox 10 е пуснат на 31 януари, 2012. В тази версия е разработен и т.нар. Extended Support Release (ESR), чиято цел е потребителите да могат да останат със същата версия на браузъра, но да се възплолзват от новите функционалности, чрез редовни update-и. За останлите потребители, Mozilla пуска Firefox 11 на 15 март, 2012.

3

През април 2012 г. Google браузърите (Chrome и Android) стават най-използваните браузъри.

Според StatCounter до 21 май 2012 г. Chrome е най-използваният браузър в света. Въпреки това се наблюдават спадове и върхове в пазарните дялове на Chrome и IE.

Leave a comment